Ka oled küsinud endalt: Mis on raha? Võibolla oled, võibolla mitte, kuid mõtiskleme selle üle koos.
Mis on raha?
Kui mõelda tagasi kaugele minevikku, siis miks raha üldse tekkis? Algselt vahetati kaupa kauba vastu – sulle teravili, mulle lõng või midagi muud. Kaubanduse arenedes, inimese arenedes, tekkis vajadus parema süsteemi järele, niisiis tekkis raha – vahetusvahend.
Seega võime öelda, et raha on vahetusvahend, kuid raha on ka idee – ehk arusaam, et me vahetame väärtust (kaupa, teenust) raha vastu. Inimestel oleks ju võinud tulla vahetuse organiseerimiseks mingi muu idee. Seega on raha vahetusvahend, kuid ta on ka idee ja lisaks sellele on raha energia, sest kõik niikuinii on energia.
Kas väärtus peitub rahas?
Kui mingil ajahetkel inimese ajaloos arveldati kuldmüntidega, siis oli ka rahal endal mingi väärtus, kuid tänapäeval rahas (paberrahas, digitaalsetel numbritel) iseenesest väärtust ju ei ole.
Väärtuse paneme sellele meie, liikudes mõttes ruttu selle poole, mida me raha eest saame. Oled ehk märganud, et täna saab samaväärse rahasumma eest vähem, kui näiteks 10 aaatat või isegi kaks aastat tagasi? Kuidas raha väärtus rahaturgudel kasvab ja langeb on veel üks valdkond, millest arusaamine, aitab raha paremini mõista.
Raha kaks külge
Vaatame raha kaht poolt. Oled ehk kuulnud, et elu on ringlus ja et raha peab samuti ringlema.
Enamik meist mõtleb tõenäoliselt raha saamisele. Kuidas saada rohkem raha? Kuidas teenida suuremat sissetulekut? Ehk kuidas suunata üha rohkem raha oma enda ellu.
Kuid igal asjal on alati kaks poolt. Mõtleme sellele, et kui meile antakse raha, siis keegi ju annab ja kui meie anname raha, siis keegi ju saab? Raha ringleb. Selleks, et raha saaks meie juurde tulla, peab keegi andma.
Saamaks rahast paremat arusaamist, võiks endalt küsida: Mille eest olen ma valmis raha välja andma?
Võibolla pole sa sellele küsimusele varem mõelnud? Tõenäoliselt käib ostuprotsess automaatselt. Mul on vaja süüa, lähen ostan poest. Mul on vaja riideid, lähen ostan poest.
Kui aga mõtiskleda, siis pane tähele, et vahel annad sa raha meeleldi, vahel kalkuleerivalt, vahel vastu tahtmist ja vahel ei anna üldse. Milles on erinevus?
Mõeldes nendele teemadele ja tehes iseendas tähelepanekuid, märkad, et sa annad raha välja parema meelega siis, kui sa näed selgemalt väärtust, mida sa selle eest vastu saad. Ehk mida enam väärtust sa enda jaoks näed, seda varmamalt oled sa valmis raha vahetama selle väärtuse vastu ehk andma raha välja nii, et keegi, kes omab seda väärtust, saaks sinu raha uueks omanikuks.
Nüüd, kui sina soovid raha saada, siis kuidas teised tahavad sulle oma raha anda? Ikka vahetades väärtuse vastu, mida sina pakud.
Seega raha iseenesest on vaid vahetuseks vajalik abivahend või nagu Jim Rohn ütles autasu teenuse (väärtuse) eest.
Raha on idee, energia ja tasu väärtuse eest
Niisiis raha on idee, energia ja autasu. Rahas endas väärtus puudub. Mida enam me neid ideid mõistame, seda kergemaks läheb tegutsemine raha-maailmas.
Raha läbi stickmani
Teadlik teadvus
Milliseid ideid me omame raha kohta. Osadest ideedest me juba rääkisime: saada-idee, vahetus-idee, tõenäoliselt on meie teadvuses ka raha-on-vähe-idee või kõigile-ei-jätku-idee.
Milliseid ideid sina rahaga seostad? Miks me tahame SAADA raha? Miks me tahame OMADA raha? Kuidas me näeme raha? Kas sa majutad oma teadvuses minu-elus-on-küllus ideed või minu-elus-on-vaesus ideed. Nende ideede kvaliteet määrab sinu tulemused.
Ideed, mida me aktsepteerime oma teadlikus teadvuses, hakkavad kasvama. Iga idee saab luua vaid enda sarnast tulemust füüsilisel tasandil. Raha-on-vähe-idee ei saa luua palju raha. Raha-on-vahetus-idee ei saa luua külluslikku iseeneslikku rahavoogu. jne.
Alateadvus
Ideed, mida me edastame oma alateadvusse, hakkavad mõjutama energiat, milles me oleme. Ka raha on energia ja energia tõmbab ligi omasugust lükates eemale sellest erinevat energiat.
Kas ideed, mida ma oman, varusatavad mind energiaga, mis tõmbab raha ligi või lükkab seda eemale? Kuidas ma tunnen end, kui ma mõtlen rahale? Kasutan seda? Saan raha? Annan raha?
Kuidas ma suhtun endasse, kui ma tahan raha saada? Milliseid tundeid see minus tekitab? Kas positiivseid ja loovaid või negatiivseid ja hävitavaid?
Pea meeles, raha saamise idee ei ole samuti vale, oluline on, millist energiat ta meie kehas tekitab. Kui mõte “saada raha” tekitab sinus vastuolusid, paneb sind veidralt käituma, oma mõtteid ja tõelisi soove salgama, siis sinus on vastuolud, mis hoiavad raha eemal. Sel juhul on targem harjutada end mõttega, et raha nõuda ja raha saada on samuti väärtuslik.
Keha
Kõik, mis toimub sinu teadvuse kahel tasandil, määrab, mis toimub sinu elus füüsilisel tasandil, sh sinu kehas.
Loomisprotsessi kolmandal tasandil on raha füüsiline autasu teenuste eest. Me vahetame tõelise väärtuse raha vastu, et siis omakorda vahetada raha tõelise väärtuse vastu.
Mis on Sinu tõeline väärtus? Kuidas sa oma tõelist väärtust (oskusi, andeid, teadmisi jm) väljendad? Kas sa julged selle eest küsida raha?
Niisiis raha on idee, energia, autasu väärtuse eest.
Kui kõik nõudmised on täidetud kooskõlas universumi seadustega liigub raha vabalt ja igavesti meie elus võimaldades meile kõike, mida soovime.
Kirjuta sõnum või küsimus