Meile on antud aju ja teadvus.
Need kaks kokku moodustavad uskumatu jõu,
mis võimaldab meil ületada võimatuna näivaid ülesandeid.
Kuid sa pead teadma, kuidas neid kasutada.
Ma kutsun sind üles jälgima oma mõtlemist.
Erinevatest raamatutest võib lugeda numbreid selle kohta, kui palju ei-mõtlemist meile sisestatakse. Numbrid on suurusjärgus 100 000 + korda. Number ise pole kuigi tähtis, oluline on selle mõju ja seda saab igaüks ise kontrollida:
HARJUTUS: Mitu ei-mõtet mõtled sa päeva jooksul?
Olen taas lugenud, et ligi 70% kõigest sellest, mida me mõtleme, on negatiivne, ebaefektiivne ja töötab meile vastu. Kui tuua vastukaaluks meditsiiniuurijate arvamus, mis ütleb, et ligi 70% haigustest on ise esile kutsutud, siis näib kõik tasakaalus olevat.
Aga mis siis, kui need numbrid on õiged? Mis siis, kui ligi 70% meie teadvuses toimuvast toidab valesid ideid?
Kui sa ei mõista, kuidas sinu aju ja teadvus töötab, siis pole kogu sellel infol sinu jaoks suurt tähtsust. Sulle tunduvad sinu elu faktid olulisemad, kui mõtted, mida sa oma peas majutad. On nii?
Mitte-teadmise hävitavat mõju saab hinnata kahes valdkonnas. Ühelt poolt sulle endale, tesalt sinu lähedastele.
HARJUTUS: Milliseid mõtteid mõtled sa – iseenda kohta? Oma oskuste kohta? Võimaluste kohta? – igapäevaselt.
Mõtted, mida me igapäevaselt mõtleme, loovad meile arusaama iseendast, oma võimekusest, võimalustest. Me kujundame seeläbi oma minapildi ja määrame oma peas ette ära oma tulemused.
Päev päeva, aasta aasta järel oleme me korranud seda, mida me kuulsime ja programmid, just nagu arvutis, luuakse meie ajju ja teadvusse. Ükski sõna ei ole süütu.
Me hakkame uskuma, et see, mida meile teised pidevalt kordavad – ja see, mida meie endale pidevalt kordame, ongi tõde. Mida enam on need mõtted meis kinnistunud, seda sagedamini me neid kuuleme. Sadu, isegi tuhandeid kordi on meile öeldud, oleme kuulnud teistele öeldavat, oleme ise endale öelnud või oleme teistele öelnud, mida meil ei ole võimalik teha ega saavutada. Kordamine on veenev argument.
Seejärel jagame oma väär-teadmisi edasi programmeerides ka teisi, oma lähedasi, samamoodi enesekahjulikult mõtlema. Nii nagu meie vanemad edastasid meile programme vastavalt nende mõtlemisele, kujundame meie oma laste mõtlemist oma enese programmidele.
HARJUTUS: Milliseid argumente sina kordad?
Viimasel ajal olen jälginud rohkem poliitikat, katsunud aru saada, kuidas mäng käib, selleks et osata sellel maastikul edukalt mängida. Samas olen märganud, kui negatiivseks kogu minu mõttemuster kujuneb, kui palju vabandusi minu mõtetesse sigineb ja millised põhjused hakkavad minu elus oma elu elama. Selline on korduste ja teiste inimeste mõtete mõju.
See ei peaks tähendama, et me ei jälgi, mis meie ümber toimub, kuid see tähendab seda, et meil tuleb kiivalt kontrollida, millel me lubame oma teadvusesse jääda ja kuidas välisele reageerime.
Kui soovid õppida oskust töötada oma mõtete, tunnete ja tegevustega, siis neid enesejuhtimise oskusi saad õppida Mõttekoolis.
Kirjuta sõnum või küsimus