Kujutluspildid määravad meie elu. Üheks kujutluspildiks, millest meie tulemused sõltuvad, on meie minapilt.
Mis on minapilt?
Minapilt on viis, kuidas ma iseennast näen. See on vaimne kujutluspilt ja see ei pea olema “tõene”, nii nagu ka kõik muud meie kujutluspildid. Ometi on sellel pildil tohutu jõud. Minapilt on kujutluspilt minust endast, mida ma hoian oma teadvuses.
Dr. Maxwell Maltz on kirjutanud sellel teemal ühe suurepärase raamatu “Psycho-cybernetics”. Nimelt töötas ta 1900-ndate keskel ilukirurgina ja pakkus oma teenuseid inimestele, kellel tekitas väline viga – mingi füüsiline kõrvalekalle – alaväärsustunde. See ei lubanud neil elada täisväärtuslikku ja õnnelikku elu. Ta opereeris paljusid inimesi, kellel oli ebatavalise välimuse tõttu kujunenud iseendast vähem väärtuslik arusaam. Paljudel inimestel, keda ta opereeris, ei olnud aga väga suuri kõrvalekaldeid, pigem oli see nende minapilt, mis suurendas proportsioone sellest, kuidas nad mõnd oma kehaosa nägid. Nad olid lihtsalt kasutanud oma kujutlusvõimet, et luua ohtlikult vale arusaam sellest, kuidas nad välja näevad.
Kõik need inimesed tulid doktori vastuvõtule teadmisega, et kui füüsiline viga eemaldada, saab nende elu korda. Kuid inimesed, keda ta opereeris, reageerisid operatsioonile erinevalt.
Paljud neist nõudsid peale esmast operatsiooni uut lõikust, sest neile tundus, et midagi ei ole muutunud, samas kui mõned patsiendid said oma emotsionaalsed haavad parandatud isegi ilma lõikuseta.
See tekitas Dr Maxwellis huvi. Teda huvitas küsimus, miks mõnede inimeste elu muutus peale lõikust ja nad said alaväärsuskompleksist lahti, kuid teise jaoks ei muutnud lõikus midagi.
Uurimistööd, mida Dr Maltz oma küsimusele vastuse leidmiseks ette võttis, tõid välja visualiseerimise, loova kujutlusvõime, sisekõne ja minapildi olulisuse.
Minapilt kontrollib täpselt seda, mida ma saan ja ei saa teha. Kui ma näed end teistest alaväärsemana, nõrgemana, ebakindlamana … siis minu minapilt kindlustab selle, et selliseks ma ka jään.
Minapildil on tõepoolest tohutu jõud. Kui ma tunnen end ebakindlana, sest oman “vale” uskumust, siis minapilt tagab selle, et minu ebakindlus säilib. Nii nagu minapilt hoiab minus ebakindlust, omab ta ka väga olulist rolli eesmärkide saavutamisel, mida ma endale sead.
Iga eesmärk, mille ma endale võtan, peab olema kooskõlas minu sisemise minapildiga, sest just minapilt kontrollib seda, mida ma saavutan.
Dr. Maxwell Maltz selgitab minapilti järgmiselt: “Minapilt kontrollib mida sa suudad ja mida sa ei suuda saavutada, mis on sinu jaoks kerge ja mis on raske, isegi seda, kuidas teised sinusse suhtuvad. Minapilt toimib nagu termostaat, mis kontrollib sinu kodust temperatuuri. Kõik sinu tegevused, tunded, käitumine, isegi võimed on alati harmoonias sinu minapildiga.” Pane tähele sõna alati. Lühiajaliselt võid sa küll käituda nagu inimene, keda sa kujutled, et sa oled, justnagu lühiajaliselt võib toatemperatuur langeda, sõltuvalt sellest kui sageli välisust avatakse ja sulgetakse, kuid pikemaajaliselt toatemperatuur taastub.
Heaks näiteks on keegi, kes on kasutanud oma tahtejõudu, et võtta alla 10 kilo. Tahtejõuga on võimalik lühiajaliselt paljusid asju ellu viia, kuid kui tulemus on saavutatud pelgalt tahtejõudu kasutades, on peatselt vanad tulemused – mis on kooskõlas minapildiga – taastatud ja 10 kilo on taas tagasi.
Sama reegel kehtib kõigi meie tulemuste kohta – treenitud välimuse saavutamine või rahalise olukorra paradamine jne.
Kui ma olen seadnud endale eesmärgi ja hakkan selle poole liikuma ilma, et ma looksin uue ja oma eesmärgiga kooskõlas oleva kujutluspildi, on minu üritus hukule määratud. Kujutluspilt ja tegevus peavad käima käsikäes. Negatiivne kujutluspilt võidab iga kell tahtejõu pingutuse.
Tuues avalikkusest mõne näite inimesest, kes kujutluspildi loomist edukalt valdab, võiks mainida Arnold Schwarzeneggerit. Viieteist aastasena oli tema keha väga kondine ja kõhn, mis ei andnud talle sugugi lootust saavutada edu kulturismis. Kuid see, mis teda teistest eristas, oli tema minapilt. Tema visualiseeris oma musklis keha iga kord, kui ta jõusaalis trenni tegi, samal ajal kui teised, seda ei teinud. Tulemus – 1980ndal aastal sai ta seitsmenda Mr Olympia tiitli.
Vaadates tema edasist karjäär on selgelt näha, et vana minapildiga ei oleks ta neid tulemusi loonud. Tundub justkui, et ükskõik millise võimatuna näiva ülesande ta ette võtab, selle ta saavutab. See on võlujõud, mida sisaldab minapildi muutmise oskus.
Nüüd võiks endalt küsida Milline on minu minapilt?
Kirjuta sõnum või küsimus