Kas sa oled mõelnud sellest, milline jõud on piltidel sinu peas? Ja millised pildid need on?
Me mõtleme piltides
Me kõik mõtleme piltides. Mida see tähendab? Mõtle oma kodule ja sa “näed” oma kodu, mõtle oma “autole” ja sa näed oma autot jne. Igal sõnal on meie peas vastav pilt. Mida selgem on pilt, seda paremini saame me sellest asjast aru, mida ähmasem on pilt, seda vähem me seda teemat mõistame. Võtame ükskõik millise sõna – külgetõmbeseadus, eesmärk, õnn, edu jne. Kusjuures erinevatel inimestel on ühe ja sama sõna taga erinev pilt.
Pildid ja eesmärgi saavutamine
Kõige olulisem tegur eesmärgi saavutamisel on kujutluspildi selgus. Kuigi tundub, et elus lihtsalt on nii, et mõned inimesed on edukamad kui teised, siis iga kord, kui mul on õnnestunud uurida põhjuseid, tuleb väja kaks asja – need kes edenevad, neil on selge kujutlus oma eesmärgist ja nad teavad, mida nad tegema peavad. Teadmine, mida tegema peab tuleneb loomulikult kujutluspildist.
Mis on vaimne kujutluspilt?
Wikipediast võib lugeda, et vaimne kujutluspilt on kogemus, mis sarnaneb tegelikkusele, mil me kogeme mõnda sündmust, olemist, omamist vm, mida tegelikult meie füüsilises reaalsuses ei ole. Teada on tõsiasi, et alateadvus ei tee vahet kujutletaval ja tegelikkusel, kuid vähem mõistetud on idee, et kujutluspiltide abil kontrollime me oma sagedust ning mõjutame seeläbi meie elu materialiseerumist.
Kui küsida inimestelt, mida nad tahavad (tee katse), siis osad ei oska või ei julge öelda, kuid need, kes on enesearendamisega kokku puutunud ja teavad eesmärkide seadmise teooriat, omavad tavaliselt järgmist dilemmat:
Nad teavad, mida nad tahavad – nt õdusat mugavat oma kodu – ja nad teavad praegust olukorda – võibolla lagunev maja või räämas korter. Ja kuna muutuse loomiseks peab ka midagi tegema, siis ilmselge samm paistab olevat kas võita miljon või müüa oma praegune kodu. Dilemma seisneb selles, et liikudes oma kujutluspildis edasi, liigume me tavaliselt vales suunas. Antud juhul on tavaline, et me küll loodame, et olukord läheb aja jooksul paremaks, kuid kujutleme, et kui me müüme või loobume praegusest olukorrast, läheb meie elu-olu halvemaks – nt laenukoormus kasvab, majast saab korter, ruumi jääb vähemaks jne.
Takistuseks saab asjaolu, et me anname endale valiku kahe kujutluspildi vahel – jääda siia ja loota miljonit, mille saabumist me tegelikult ei usu; teha muutus, kuid siis lähevad asjad kindlasti halvemaks; mis kumbki meile tegelikult ei sobi.
Me ei ole loonud endale kujutluspilti sellest, mida me tegelikult tahame, sest faktid – meie füüsiline reaalsus – ja uskumused jäävad meie ja meie tegeliku unistuse vahele.
Seetõttu on nii paljud ikka aasta aastalt samas kohas ega julge liikuda. Muutust ei tule, sest kujutluspildid hoiavad meid praeguses reaalsuses.
Mõtteid kuidas võiks hakata liikuma, leiad blogist Mida ma õppisin põrandaliistudelt.
Pildid suhtlemises
Sõnade taga olevad kujutluspildid on väga olulised ka suhtlemisel. Sageli tekib kõneluses arusaamatusi, sest
me kipume eeldama, et me räägme ühest ja samast pildist, kuid see ei ole nii. Vahel ma imestan, kuidas inimkond üldse suudab omavahel arusaadavalt suhelda, sest me mõistame asju niivõrd erinevalt?
Kord ühel koolitusel tuli jutuks ühe olulise lõigu pähe õppimine ja selle kordamine. Küsisin grupilt, kas nad annavad teadlikult lubaduse seda teha – vastus võis olla jah või ei. Üks naisterahvas julges öelda, et tema ei anna seda lubadust. Küsisin miks? Vastuseks oli, et lõik on liiga segane ja see tuleks esmalt lihtsamaks muuta.
Kuna selle lõigu olin mina tõlkinud ning mul oli kogemust, kuidas tõlke tekst nii ära eestindatakse, et selle oluline mõte sootuks kaduma läheb, siis võtsin sõna ja nö hakkasin “õigustama”, miks mina seda lõiku lihtsamaks muuta ei soovi.
Oluline on nüüd see, et suhtlesid kaks inimest, kellel mõlemal olid iseendas varjatud lood. Tõenäoliselt ei mõistnud too naisterahvas minu ägedat reaktsiooni, kuid ka mina ei teadnud tema lugu. Nimelt üks tema sõbranna oli varemalt meie programmis osalenud ja sellest lõigust väga vaimustatud. Temalt kuulsin, kuidas ta oli seda lõiku talle hommikul, õhtul ja lõunal ette lugenud. Võib vaid oletada, et sellest kogemusest jäi temale oma lugu.
Seetõttu tuletan endale pidevalt meelde, et küsimused on suurepärane vahend teise inimese vaatenurga täpsustamiseks.
Blogimisega on sootuks hullud lood 😀 – ütled üht, kuid iga lugeja saab omamoodi aru ja vaid mõningatel juhtudel kuuleb, mida teine pool arvab. Nii et kirjuta mulle!
Kujutluspildi ja eesmärgi vastuolu
Tulles tagasi põhiteema juurde, siis tahan rõhutada, et kujutluspildid, mida me oma peas hoiame, loovad meie elu. Sageli tullakse minu juurde küsimusega “Mida ma teen valesti, sest ma ei saa neid tulemusi, mida ma tahan.” Ja peaaegu iga kord jõuame me välja selleni, et oluline ei ole mitte see, mida sa teed või mida sa tahad, vaid oluline on see, milline kujutluspilt on praegu sinu teadvuses. Sageli lähevad need kaks vastuollu.
Ma võin soovida endale finantsvabadust ja sissetuleku kasvu, kuid kui ma rahast mõeldes näen vaid võlgasid ja raha puudust, siis ma ei loo soovitud tulemusi. Napoleon Hill on selle mõtte sõnastanud väga hästi: kui tahe ja kujutlusvõime lähevad omavahel vastuollu, võidab alati kujutlusvõime.
Nii on. Ma võin tahte abil teha palju tegevusi oma elus. Ma võin tahte abil luua endas distsipliini, panna kirja oma eesmärgid ja teha distsiplineeritult vajalikke harjutusi, korrata afirmatsioone ja muud, kuid kui ma ei ole muutnud kujutluspilti sellest, kuidas ma näen iseennast või kuidas ma näen oma tulemust, on kõigest sellest vähe abi.
Kujutluspildid on need, mida loovad meie elu.
Väike harjutus
Kui soovid hakata kujutluspiltide jõudu kasutama, siis siin on väike harjutus: vali endale üks valdkond, mille tulemusi ei ole sa suutnud hoolimata tehtud pingutustest muuta ja küsi endalt, mida ma tegelikult näen? Oluline on, et sa ei piirduks mitte ainult füüsiliste objektidega vaid jõuaksid arusaamisele, miks see sulle vaimses plaanis oluline on.
Kirjuta sõnum või küsimus