Teadmised on olulised, kuid vaid sel juhul, kui me kohtleme iseend selles teadmiste omandamise protsessis lahkelt ja sõbralikult.
Eneseareng – enesepiitsutus või enesearmastus?
Vasta kõigepealt sellele küsimusele – kui sa oled andnud endale lubaduse, kuid pole seda mingil põhjusel pidanud, siis kuidas sa end kohtled?
Viin hetkel läbi innustusprogammi, kus osalejad on tõeliselt pühendunud. Iga päev mõeldakse ja tegutsetakse oma eesmärgi nimel, kuid mida kirjutatakse kirjades – täna pole ma oma eesmärgi heaks eriti midagi teinud, jälle ma ei suutnud tegutseda ja endale antud sõna pidada, ma püüan küll, kuid ikkagi ei tule mul see välja.
Kas sa tead, kus saab alguse endale antud sõna pidamine?
Enese aktsepteerimisest. Jah.
Muutus saab alguse aktsepteerimisest.
Me ei saa sundida oma keha mitte midagi tegema (kui siis vaid lühiajaliselt), kuid me saame õpetada oma keha tegema uusi asju ja uusi tegevusi. See õpetamine on võimalik vaid läbi kannatlikkuse ja armastuse.
Vaatame miks. Stickman ütleb, et meie mõtted loovad meie tunded ja tunded loovad käitumise ehk kiire järeldus – mõte loob käitumise.
Kujuta nüüd ette, et sa tõreled endaga. Millised on sinu mõtted? “Ma ei saa hakkama”, “Ma ei ole piisavalt tubli”, “Mul ei tule kunagi midagi välja” jne.
Pane nüüd silmad kinni ja näe pilti. Missugust pilti need laused sinus loovad? Igal juhul mitte pilti rõõmsast tegutsejast, kes soovib uusi asju proovida, vaid pigem hirmunud olevusest, kes kardab, et äkki on ta jälle midagi valesti teinud.
Kui mõte loob tulemuse (ja täpsustavalt olgu öeldud, et see kujutluspilt, mida sina näed, seda näeb ka sinu alateadvus), siis just sellele kujutluspildile vastavalt sinu keha käitubki. Ei rohkem ega vähem. Täpne koopia sellest, kuidas sina ise endale ütled.
Kui ma soovin enda tulemusi parandada, tuleb mul muuta seda, kuidas ma end kohtlen
Rääkides enesearendamisest, mis tegelikult ühe aspektina tähendab enese tundma õppimist, siis nii sageli võib hoopistükkis näha teistsugust lähenemist – meil on mingi väline kuvand sellest, kes me peame olema ja me üritame isend sellesse toppida ka juhul, kui see rüü meile sugugi ei sobi.
Eneseareng käib seest välja, mitte väljast sisse. Eneseareng tähendab iseenda tundma õppimist ja seejärel iseenda väljendamist sulle omasel viisil.
Lase lahti sellest kujutluspildist, kes sa arvad, et pead olema, ja hakka armastama seda, kes sa oled
Mida see siis täpselt tähendab?
See tähendab täpselt seda, mida see lause ütleb – kas sa tunned ennast? Kas sa tead, kes sa oled, mida sa armastad ja mis sulle raskusi valmistab või tead sa ainult neid asju, kes sa ei ole ja milles end süüdistada?
Ükski inimene ei ole täiuslik. Mitte keegi ei ole sündinud siia kindlate oskustega. Oskused on arendatavad ja iseloom on muudetav, kuid allaes pärast seda, kui ma olen aktsepteerinud end sellisena, kes ma olen.
Kuid mida meie teeme? Meil on peas need suured ja kauged soovid, me ei usu, et need saaksid olema meie omada, kuid ometi mõõdame me oma tulemusi vastavalt nendele.
Kujuta ette üht väljamõeldud lugu. Ütleme, et sinu sooviks on minna üle mere. Sa unistad sellest, sa soovid seda teha, kuid iga kord, kui sa vette astud, sa mitte ei käi vee peal nagu sa endale kujutled, vaid sa käid mere põhjas.
Nüüd kui sa mõtled loogiliselt ja kasutad oma mõistust, mis meile kõigile antud on, siis sa tõenäoliselt ütled, endale, et okei, minu sooviks on saada üle mere, tegelikult pole mul väga oluline, kas ma kõnnin vee peal või mitte, ma lihtsalt tahan saada teisele kaldale.
Sa oled teinud tähelepaneku, et sa ei ole vee peal kõndija (vähemalt sellisel moel ilma varustuseta) ja sa aktsepteerid seda.
Kui sa ilmselgelt ei saa üle mere niisama kõndida, sellisena nagu sa praegu oled, selliste vahenditega, mis sul praegu on, ja sinu esimene idee jõudmaks teisele kaldale jala, ei toiminud, siis mida sa teed?
Otsid uut lahendust loomulikult, kas pole? Sa küsid endalt, mida mu on vaja, et saada üle mere? Sa ei hakka endaga ju kurjustama, et juba 10 päeva järjest oled sa käinud mere ääres, pistnud jalad vette, kuid pole ikka veel üle mere saanud?
Ma ei tea, kas see näide oli just kõige parem näide, kuid see iseloomustab seda, mida me iseendaga teeme.
Õpi end tundma ja anna endale aega
Meil on unistus, see on midagi suurt ja palju kaugemal sellest, mida me teame. Kuid sellegipoolest nõuame me endalt selle unistuse realiseerimist kohe, ilma et me annaksime endale aega õppida, kuidas selle unistuseni jõuda.
Me ei pane tähele, mida me teeme ja kus me vajame abi, me vaid registreerime, et me ei tee asju õigesti.
Kus on sinu fookus ja kuidas hakkad sa end kohtlema juba täna?
Kirjuta sõnum või küsimus