Dr. Dennis Waitley kirjutab, et kuni kolmekümne viienda eluaastani ei mõistnud ta, et tema ise juhib oma elu. Ta arvas, et see on valitsus, inflatsioon või pärandus, mille elu talle andnud on.
Kui paljud meist arvavad sedasama? Ja kui paljud sinu sõbrad arvavad sedasama?
Jah, ma kuulen kuidas sa ütled, et oled ammu juba vastutuse võtnud ega süüdista oma tulemustes kedagi teist, kuid kuula ennast tähelepanelikumalt ja sa näed, et asjaolud ei ole päriselt nii nagu sa arvad. Meie inimesed oleme justkui programmeeritud vastutusest kõrvale hiilima :). “Ma pean seda tegema …”, “Mul ei ole teist valikut …”, “Minuga see niikuinii ei juhtu …”, “Me ei tea, kuidas asju teha …” on mõned sisekõne näited vastutusest kõrvale hiilimise kohta.
Kui paljude asjade kohta sa arvad, et pead neid tegema? Mida sinu tuttavad arvavad, et elus peab tegema?
Pead tööl käima, kus makstakse vähe? Pead hommikuti vara ärkama, kuigi magaksid edasi? Pead kannatama elu palgapäevast palgapäevani? Pead tegema pikki ületunde? Kannatama ülekaalu käes?
Kas pead?
Kui oled võtnud oma elu üle täieliku vastutuse, siis vastus on – Ei, sa ei pea. Sa oled valinud seda teha.
Sa ei pea töötama, maksma makse, saama lapsevanemaks, tulla oma mehele vastu või isegi hommikul üles tõusma. Sa otsustad neid asju teha, sest need on sulle (mingil viisil) kasulikud ja sulle teadaolevatest alternatiividest parim valik.
Ma tean, et see on kohtuav tõde, kuid elustiil (sh olukorrad, suhted jm), mis meil on, on meie enda valitud. Olgu see siis teadlik või ebateadlik valik, kuid meie ikkagi.
Kui sa soovid neid valikuid muuta, tuleb sul alustada vastutuse võtmisest.
Kõik, mis mu elus on, on minu loodud. Kõik, mida ma tahan, on minu teha?
Oled nõus?
Jah? Ei?
Olen proovinud vastutust võtta, kuid kuidas muuta see püsivaks?
Ma tean, et sa oled neid mõtteid juba kuulnud ja aeg-ajalt isegi nende järgi käitunud, kuid võti elu kvaliteedi muutmiseks seisneb selles, kas ma olen muutnud uue käitumise püsivaks?
James Allen kirjutab oma õhukeses brozüüris, et “Võidud, mis on saavutatud õige mõtlemisega, on võimalik säilitada vaid valvsusega”.
Saavutamaks püsivaid tulemusi on meil vaja pidevalt enda kallal tööd teha, kuid on üks valem, mis seda tööd kergendab – see on keskkonna loomine. Kui meie muutume, meie keskkond hakkab muutuma ja see muutunud keskkond aitab meil säilitada juba tehtud saavutust.
Kui me aga teadlikult oma keskkonna muutusega ei tegele, võib ka juhtuda, et sinu mõttepingutuse tagajärel tahab keskkond hakata muutuma, kuid sina ei luba sel juhtuda.
Suure osa sind mõjutavast keskkonnast moodustavad suhted
Oled ju tähele pannud, kuidas enese kasvades sõbrad hakkavad vahetuma? Mõned lubavad sel juhtuda, mõned mitte.
Kõige targemad aga kujundavad oma keskkonda veelgi teadlikumalt, nad küsivad endalt kelleks ma tahan saada ja otsivad siis võimalusi loomaks suhteid nende inimestega, kes neile eeskujuks ja toeks saaksid olla.
Kuidas sina saad kasutada keskkonda, et tagada endale mitte ainult püsivust soodustav partner, vaid ka väline vahend kiiremaks edasiliikumiseks?
Kas sina otsid teadlikult suhteid, mis sind innustavad, toetavad, panevad pingutama ja kasvama?
Kirjuta sõnum või küsimus