Kas sina oled üks nendest, kes unistab paremast elust, kuid tegevuseni ei jõua?
Ma tean, kus sa oled, sest mina olen seal olnud. Jagan sinuga 4 põhjust, miks tegutsemine on raske, et mitte öelda võimatu.
# 1 Meil on informatsiooni üleküllus
Iga päev saadetakse meile uut informatsiooni uute meetodite, paremate võimaluste, ajakohasemate uurimuste jm kohta. Turundus mõjub ja meie oleme selle kütkes lootes endiselt, et kui ma ostan järgmise toote, loen järgmise raamatu, lähen järgmisele kursusele, muutub ka minu elus midagi.
Ja kuigi sa sisemuses juba kindlasti kahtled seminarile minnes, kas see seminar ikka toob sinu ellu muutuse, kas see investeering ikka aitab sul saada paremat töökohta – kuulen seda sageli seminaril osalejatelt – on sul justkui ikka ainult kaks valikut – kas minna või jääda paigale.
Tegelikult see nii ei ole. Sul on ka valik hakata midagi TEGEMA. Mida sulle õpetati eelmisel seminaril? Mida sa lugesid eelmisest raamatust? Sul pole muutuseks vaja rohkem, kui üht tegevust, üht ideed, mida sa tegevuses katsetad. Kui sa seda teed, oledki jõudnud sammu edasi.
Niisiis, võta nüüd oma kalendermärkmik (kui sul kalendermärkmikku ei ole, siis tutvu Eduplaneerijaga) ja kirjuta üles, mis on see idee või samm, mida sa järgmisena katsetama hakkad?
Edasi kirjuta märge järgmisele nädalale, kus sa küsid endalt, mis sellest ideest sai? Kas sa suutsid selle oma ellu asetada või mitte? Ja kui ei, siis miks ei? Miks see ei toiminud?
# 2 Otsime seda üht ja õiget
Kuuled end sageli rääkimas iga uue idee puhul “see pole päris mulle, see ei tundu ikka veel päris tulemuseni viivat, mis viib ilmselge otsuseni – pole mõtet proovida. Otsin edasi, lootuses, et see üks ja õige imepill on ikkagi olemas.”
Usu mind – seda pole. On olemas vaid toimiv liitintressiefekt, mis ütleb, et väikesed targad valikud viivad meid soovitud eesmärgini. Panid tähele – väikesed.
Ei ole üht suurt otsust, üht suurt usku, üht suurt eesmärki, üht suurt sammu, mis saaks sind viia sinna, kuhu sa minna tahad. On vaid väikesed targad valikud, mida sa teed täna ja homme ja üldse iga päev – kas katsetada seda ideed või mitte, kas minna täna jooksma või mitte, kas süüa salatit või mitte jne.
Lõpeta selle ühe idee otsimine ja hakka kasutama neid, mis sinuni tulevad. Me saame paremate ideede omanikuks vaid siis, kui me hakkame kasutama neid, mis meie valdusesse on juba usaldatud.
Niisiis, võta oma päevik või muu märkmik ja pane kirja kõik need ideed, mis on sinu valdusesse usaldatud. Nüüd otsusta, millisest ideest sa alustad. Kui idee teostamine tundub liiga suur, siis küsi endalt, kuidas ma saan selle väiksemaks teha. Esita seda küsimust endale nii kaua, kuni jõuad sammuni, mida saad teha kohe.
NB! Kui sulle tundub, et sa ei jõua selle sammuni, mida sa saad teha täna, siis on see samm ikka veel liiga suur. Kui sa ise ei oska seda sammu väiksemaks teha, palu mõnd oma sõpra või mentorit, et ta sind abistaks.
# 3 Oletame, et meil pole piisavalt ressurssi
Lükkame tegutsemist pidevalt edasi, oletades, et meil pole piisavalt ressurssi.
See on lausa kurb, kui sageli me mõtleme, et praegu pole aega või praegu ei ole õige aeg või praegu pole ma veel valmis. Millal siis!? Tahaksin ma küsida.
Minu parim õppetund edasilükkamise osas pärineb ühelt minu mentorilt Paul Martinellilt. Paul on muidu ka muhe sell, kuid ühel seminaril, kus ma osalesin, alustas ta nõnda:
Rahvas istus juba saalis, umbes 300-400 inimest, kõik ootusärevuses, millal uut informatsiooni jagatakse, kuid Paul käib laval ringi, ühe laua juurest teise juurde ja kohendab asju. Siis kontrollib mikrofoni, powerpointi, siis taas pabereid laual, et kõik oleks ikka korras, joondu, et midagi ei puuduks … ja hakkab siis omaette pomisema … I am getting ready … mis eesti keeles tähendab, et ma valmistun, teen ettevalmistust, ma pole veel valmis alustama, sest mul on vaja veel … õppida, targemaks saada, kogemusi koguda, julgust koguda, sõpru leida, õiget ideed …. Mis on sinu vabandus?
Meil ei ole vaja valmistuda tegutsemiseks – tegutsemine ongi VALMISTUMINE.
Me ei saa end valmis seade ilma, et me midagi ei tee!!!!!
Või nagu Kerttu Soans ilusasti ütles:
me saame õppida end väljendama vaid ennast väljendades.
Ma võin siit jätkata: me saame jalgrattaga sõitma õppida ainult jalgrattaga sõites. Mis on see, mida sina tahad osata? Mida tehes saad sa selle oskuse, teadmise omanikuks?
Lõpeta selle väära asusaamise toitmine, nagu sul oleks vaja veel terve nimekiri põhjuseid läbida, enne kui sa hakkad tegutsema. Tegutse täna! Tegutse kohe!
# 4 Meil puudub tugisüsteem, mis meid rajal hoiaks
Võibolla see on üks olulisemaid punkte selles blogis. Kõike eelnevat oled sa juba kindlasti kuulnud, kuid oskus luua endale tugisüsteem on üks harva jagatud õpetusi. Napoleon Hill räägib sellest. See on mastermind.
Mastermindi idee on tegelikult geniaalne. Tõepoolest. Selles on kõik, mida me vajame oma teadvuse juhtimiseks, kusjuures, kõik mida muutuse loomiseks vaja on, on grupp + kohale ilmumine.
Ma ei tee nalja! 2007. aastal oli tegutsemine minu jaoks selgelt välistatud tegevus. Hirm oli liiga suur või kui nüüd tagant järgi hinnata, siis see oli lugu, mida ma endale rääkisin.
Mis oli siis aga mastermindis käimine? See oligi minu tegutsemine. See ei olnud raske, sest kõik, millest ma pidin läbi murdma oli telefoni numbri valimine igal teisipäeval kell 22 ja tere ütlemine teistele kõnes osalejatele.
Kui ma sellega hakkama sain, hakkas kõik muutuma, sest kogemused, mida nemad jagasid kõnes, tundusid mulle tuttavad, mõnedele ma teadsin isegi vastuseid, nii et ma hakkasin rääkima! Üllatus üllatus!
Teadmine, et minusuguseid on veel, inimesi, kes on hädas iseenda ja enda juhtimisega, aitas mul näha iseennast uues valguses. Ma ei ole mingi eriline erand, kes millegagi hakkama ei saa, ma lihtsalt pole veel leidnud mõningatele asjadele lahendust. Ja just mastermindi abiga saan hakata nende lahenduste poole liikuma.
Mastermindi teine geniaalsus seisneb regulaarsuses – iga nädal – see on püsivus. Kõik, kes arvavad, et nad ei ole püsivad – tehke enda mastermind!
Kui mastermindist saab see koht, mis süstib sulle innustust, nakatab ideedega ja pakub toetust tegutsemiseks, siis sa ootad millal tuleb uus mastermindkohtumine ja püsivusest saab lihtsalt kõrvalnähe.
Kuid … see püsivus, mis nüüd on kerge, viib sind läbi tarkade väikeste valikute oma soovitud sihi poole.
Niisiis, kas sul on keskkond, mis sind toetab, innustab ja aitab kasvada? Kui ei, siis võibolla on just nüüd aega luua oma mastermind?
Kirjuta sõnum või küsimus